Nejlepší české vzdělávací podcasty

Široká paleta podcastů, které nabídnou možnost vzdělávání, ale i přemýšlení.

Sám všechny tyto podcasty poslouchám, přesto vím, že podcastů, které by si zasloužily být zde umístěny, je více. Pokud byste mi nějaký rádi doporučili, napište mi na: moderator@krokykuspechu.cz

Příběhy 20. století

Tento pořad by měl být povinný. 

"Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo, nebo se na ně mělo zapomenout. 

I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů."

 To jsou motta pořadu z produkce Českého rozhlasu plus. Pořad je vysílán od května 2006. Vzniká ve spolupráci s organizací Post Bellum. Ta sbírá rozhovory a výpovědi pamětníků a tvoří z nich takzvanou Paměť národa. 

Nejlepší popis tohoto pro mě osobně nejdůležitějšího podcastu, je přímo ten, který na svých stránkách mají Příběhy 20. století:

Dokumentární cyklus představuje válečné veterány, odbojáře, židovské pamětníky, kteří přežili holocaust, někdejší politické vězně komunismu, disidenty, ale i agenty a konfidenty Státní bezpečnosti, funkcionáře KSČ. Přináší i svědectví "obyčejných" lidí, kteří byli svědky důležitých událostí minulého století.

Některé díly jsou odlehčenější, jiné zase plné brutality minulých režimů. 


Vážně musím tento pořad doporučit každému. 

Více o něm najdete na:

https://plus.rozhlas.cz/pribehy-20-stoleti-6504756/o-poradu

Deep Talks

Petr Ludwig si zve hosty, kteří nejsou neznámí světu, přesto se v tomto podcastu od nich dovídáme nové a někdy až nečekané poznatky.  To je dáno především neformálností podcastu (oproti například rozhovorům v rádiu) a také Petrovým směřováním rozhovoru do hloubky. Díky tomu se například často dozvíme hodnoty a názory lidí, které by v jiných audio pořadech nedostaly šanci vyjít na povrch. 

Nejlepší epizoda je pro mě osobně 12. díl s Danielem Landou.

Více na: https://www.petrludwig.com/deeptalks/

Historie českého zločinu

Pořad Českého rozhlasu 2, který perfektně balancuje mezi rozhlasovou hrou a dokumentem. Zatím každá epizoda, kterou jsem slyšel mě pohltila. Některé případy sahají hluboko do dob první republiky, jiné se vám při poslechu vybaví ve vzpomínkách z novin nebo televize. Například epizoda: Zorbing. Smrt čeká pod kopcem, je pro mnoho z nás stále ještě nedávná událost. Koneckonců tento případ se stal v roce 2010.

Nesmírná výhoda tohoto pořadu je v profesionalitě, takže herci působí věrohodně, zvukové efekty krásně ilustrují atmosféru a scénář je pro audio zpracování perfektní.  Tvůrci také využívají skutečné policisty, jako zasvětitele do odhalení nebo průběhu vyšetřování. 

Více na: https://dvojka.rozhlas.cz/historie-ceskeho-zlocinu-6945272/o-poradu

Toulky českou minulostí

Hned na úvod se musím přiznat, že tento podcast jsem poslouchal jednu dobu díky kolegům prakticky denně v autě. Kvalita a zpracování je podobné jako u Historie českého zločinu. Pořad také produkuje Český rozhlas. Počet epizod přesáhl tisícovku. První díl byl vysílán v dubnu 1995.

Více na: https://www.rozhlas.cz/toulky/portal/


CZ Podcast

Technický podcast o IT, ze kterého si můžou brát hodně i netechničtí lidé. Obsah epizod a i frekvence vydávání se liší podle hostů, které se podaří sehnat. Některé díly jsou věnovány startupům a technologickým společnostem, jiné zase lidem, kteří pro v nich pracovali- například 193. díl Jak to chodí v Netflixu. CZ Podcast patří k prvním podcastům, které začali Češi nahrávat. 

Více na: https://soundcloud.com/czpodcast-1/tracks

Proti Proudu

Podcast Dana Tržila, který si v něj povídá s lidmi z různých oborů. Výběr hostů je opravdu široký, takže si z něj vybere každý.

Popis na jeho webu sedí k podcastu nejlépe:

"Český podcast pro ty, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Inspirativní rozhovory s lidmi, kteří jdou proti proudu a boří stereotypy. Dan Tržil zpovídá osobnosti, které dosahují vynikajících výsledků ve svých oborech, ale hlavně plnohodnotného života dle vlastních pravidel. "

Více na: https://protiproudu.net/

Host Lucie Výborné

Nejedná se primárně o podcast, ale o radiový rozhovor. K tomu se vážou nevýhody, jako je useknutí konverzace kvůli zprávám, nebo písničce. 

Výhodou poslechu podcastové verze je, že obsahuje pouze rozhovor, takže nemusíte čekat až skončí zprávy nebo písně. Tímto se dá ušetřit zhruba půl hodina z jinak hodinového pořadu. 


Více na: https://radiozurnal.rozhlas.cz/host-lucie-vyborne-5997483